3 rzeczy, na które dobrze zwrócić uwagę, zaczynając pracę z oddechem.

Część II

Ponieważ materiału na ten remat, zebrało się o całkiem sporo, postanowiłam podzielić ten blog na 3 części. W tej części nr 2 dowiesz się jak wprowadzić swoje nawyki oddechowe, które będą Ci odpowiadać

Wpis ten powstał, ponieważ ostatnio na moich warsztatach stacjonarnych w Hadze było sporo nowych osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z Żywym Oddechem. Dlatego powstała myśl, że warto podpowiedzieć Wam 3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę na początku swojej drogi.

Dlaczego oddech jest tak istotny? Często sami odpowiadacie mi na to pytanie podczas spotkań, np. „odkąd zaczęłam oddychać dużo się zmieniło” albo „ja teraz bardzo dużo oddycham i czuję się lepiej”. Niesamowite – przecież jakby ktoś nie oddychał, to raczej by go wśród nas nie było. 😉

Każdy z nas oddycha. To jest nasza pierwsza fizjologiczna potrzeba. Ale tutaj chodzi o Żywy Oddech – oddech, który doda Ci energii. Możesz nad nim zapanować, możesz się go nauczyć. Niektórzy nazywają go świadomym oddechem, ja nadaję mu troszeczkę – według mnie – głębszy sens. Żywy Oddech nie tylko jest świadomy,  ale to taki oddech, który Cię karmi, który sprawia, że chce Ci się żyć. Chcę, byś się nauczyła jak żyć Żywym Oddechem.

Dlatego przed Tobą druga z 3 rzeczy, na które dobrze zwrócić uwagę, zaczynając pracę z oddechem:

Część I – Zauważ swój oddech. (kliknij, by przeczytać)

Część II – Wprowadź swoje nawyki oddechowe, które będą Ci odpowiadać.

Część III – Na samym początku nie skupiaj się na technice.

2. Wprowadź swoje nawyki oddechowe, które będą Ci odpowiadać.

Wiele osób na dzień dobry mówi początkującym, że muszą stawiać sobie wysoko poprzeczkę, wyznaczyć wielkie cele itd. Ja mówię temu „Nie”. 

Na początek wystarczą naprawdę małe, pojedyncze kropki. Wyznacz sobie jedną czynność, którą będziesz obserwować i podczas tej jednej czynności w twoim życiu, np. przy prostowaniu włosów: kiedy łapiesz prostownicą włosy – robisz wdech; gdy ściągasz ją na dół – wydech. To ma być Twoja czynność, która pomoże Ci wprowadzić nawyk Żywego Oddechu, który będzie Cię karmił. Może to być wchodzenie po schodach: wchodzisz lewą nogą – wdech, prawą – wydech; jazda na rowerze i to samo: prawa noga w dół – wdech; lewa – wydech wdech wydech.

Umów się ze sobą, że poświęcisz na to odrobinę czasu. To jest bardzo ważne, żebyś sama sobie złożyła obietnicę. Nie musi to być coś, co robisz codziennie, jeżeli nie jesteś na to gotowa. Może to być np. pranie – kiedy masz miskę z praniem i je rozwieszasz: wdech, wydech, wdech, wydech. Niech to będzie Twoja czynność: obieranie ziemniaków, pójście do sklepu. Umów się ze sobą, wybierz na początek jedną czynność, którą zmienisz w Twój Żywy Oddech. Nie stawiaj sobie nie wiadomo jak wysokich poprzeczek, wielkich celów. To Cię przerazi i już na samym początku nie dasz rady. To mają być małe zmiany ale konsekwentne.

Podpisz umowę ze sobą, napisz na kartce:

„Ja, …………………. (imię i nazwisko), obiecuję sobie, że podczas ………….. (czynność) będę oddychać Żywym Oddechem. Takim, który doda mi energii. Nie będę marudzić, że muszę prać /  zmywać / iść do sklepu. Będę oddychać Żywym Oddechem”.

„Bądź konsekwentna”, nie znaczy regularna. Chodzi o to, żebyś konsekwentnie dążyła do tego, by weszło Ci to w nawyk. Jeżeli zapomnisz i dopiero w połowie danej czynności pojawi Ci się w głowie: „Cholera, miałam oddychać”, nie bądź na siebie zła, że znowu zapomniałaś, tylko zacznij oddychać. 

Bądź wyrozumiała! 

Nawet jeżeli to miałaby być ostatnia skarpetka do powieszenia, nawet jakby to miały być ostatnie dwa kroki przed wejściem do sklepu lub dwa machnięcia nożem – cokolwiek, ale to zrób! Bądź konsekwentna w tym momencie, kiedy sobie przypomnisz. Nie zmuszaj się!

Co może Ci jeszcze pomóc w konsekwencji? Jeżeli tylko masz możliwość – znajdź w domu swoje miejsce do ćwiczenia oddechu. Zadbaj o swoją przestrzeń na oddech, o taki swój „mały kawałek podłogi”.

Ćwiczenie “mój kawałek podłogi” stosuję podczas sesji indywidualnych, zapraszam Cię do kontaktu.

Część trzecia już wkrótce.