Wymówki, które oddalają Cię od sukcesu.

Pamiętam to doskonale: „Nie idę, bo pada deszcz”, „Już nie zdążę, nie ma sensu iść”, „Przecież i tak niczego się już nie nauczę”, “Jestem za stara”, “Jestem za młoda”,”Nie umiem”. Znasz to? Tobie też, zdarza się używać wymówek? Czy wiesz, że to one kierują Twoim życiem i to właśnie wymówki sprawiają, że nad niczym nie panujesz. Wiem o tym, bo sama kiedyś ich używałam. Życie ucieka Ci przez palce, kolejny raz odkładasz książkę, wyłączasz filmik, na którym Pani tak ładnie tłumaczy gramatykę i mówisz: „To nie dla mnie”. Wymówka za wymówką, oddala Cię od osiągnięcia sukcesu. Sukcesu jakim jest komunikacja w języku obcym.

Poznaj kilka wymówek, które z premedytacją używa większość z nas, a już z pewnością osoby uczące się języka.

Permanentny brak czasu. Wydawało by się, że każdy na to cierpi. A co z tymi, którzy jednak znajdują czas na osiąganie swoich celów? Wiem, pracujesz! Z pewnością dużo pracujesz, a nawet jeśli nie pracujesz, to masz tyle zajęć w domu, że na naukę języka czasu już nie masz. W tym momencie Cię zaskoczę. BRAK CZASU to wymówka, szczególnie tych osób, które uciekają przed swoimi celami. Kiedy pytam moich kursantek, czy przeznaczają dla siebie chociażby 5 minut dziennie, często słyszę „Nie mam czasu”. Jako to? Przecież doba ma 24 godziny, śpimy, a przynajmniej powinnyśmy spać ok 8 godzin. W pracy spędzamy od 8 do… wiem, wiem niektórym zdarza się pracować, nawet do 12 godzin. Resztę czasu poświęcamy na przygotowanie jedzenia, prowadzenie domu, kąpiel lub inne obowiązki życia codziennego. A gdzie miejsce dla Ciebie? Co gdybyś przeznaczyła 10 minut dziennie na naukę języka. Tylko 10 minut z całej 24 godzinnej doby to chyba niewiele? Całe 10 minut dziennie, to aż 70 minut tygodniowo, przecież to ponad GODZINA! Czy rzeczywiście nie masz czasu? Ile razy zdarzyło Ci się, cały wieczór oglądać śmieszne filmiki na YouTube, lub zdjęcia koleżanki  na Facebooku, której de facto nie widziałaś już 15 lat. Czy nadal uważasz, że czasu nie masz? Być może, teraz pojawia się pytanie: „A co mi da, ta godzina w tygodniu?”, dlatego od razu zapytam „A co wniesie do twojego życia, godzinne oglądanie zdjęć koleżanki?”. NIE MAM CZASU to tylko wymówka.

Brak czasu

Jestem pewna, że duża część osób, które teraz czyta ten wpis, często słyszy w głowie słowa: „Przecież ja nie dam rady”, „Nauka to nie dla mnie” „Nigdy, nie szło mi dobrze w szkole”, „Jestem nieukiem”. Tego typu myśli, nie zawsze są tym, co same o siebie myślimy. Być może, już w szkole, ktoś przykleił Ci naklejkę z napisem „GŁĄB”. Przylgnęła ona do Ciebie tak bardzo, że już jako osoba dorosła, po prostu nie zauważasz tego, że to nie Twoje myśli, a nawet traktujesz tę opinię jako fakt o Twojej osobie. Opinię innych na Twój temat, wykorzystujesz jako kolejną wymówkę na swój temat. Pomyśl, co stoi Ci na przeszkodzie, by tą opinie zmienić? Ja sama dobrze pamiętam jak kilku nauczycieli, próbowało wpłynąć na moje życie, niestety nie zawsze w pozytywny sposób. Jednak w dorosłym życiu, możemy pozbyć się tych wymówek, możemy odkleić te naklejki, jakimi są opinie innych ludzi i podjąć działania, które przybliżą nas do zmiany tej opinii. Kiedy następnym razem, w Twojej głowie pojawi się nieprzychylna opinia, zastanów się czy oby na pewno sama tak o sobie myślisz. Czy osoba, która opiniowała na twój temat, była przysłowiową ALFĄ i OMEGĄ. Kto dał jej prawo do decydowania o Tym, kim będziesz w życiu? Nie pozwól by Twoim życiem, chęcią nauki języka kierowały słowa innych.

OK! Myślisz: …Pozbyłam się opinii nauczycieli, sąsiadek, szkolnych „przyjaciółek”, podejmuję działanie. No tak, ale czasy szkolne były tak dawno: „JESTEM ZA STARA NA NAUKE”. Serio? Kiedy usłyszałam po raz pierwszy, od mojej kursantki, która była niewiele po 30-tce, : „JA JESTEM ZA STARA”, w pierwszej chwili nie wiedziałam co powiedzieć. Do głowy od razu przyszła mi myśl o osobach po 60-tce, 70-tce. Znam osobiście osoby już po 50-tce, które postanawiają po latach uczyć się języka obcego, tylko dlatego, że ich wnuki są już obcojęzyczne. Oczywiście wiek, jest pewnym ograniczeniem. Kiedy podejmujesz pierwsze kroki w nauce, nie będziesz od razu biegać, tak jak wtedy kiedy miałaś te naście lat. Najlepiej zrobić to pomału i ostrożnie, często będziesz potrzebowała wsparcia innych osób. Przecież przez lata miałaś prawo zapomnieć to czy tamto. Nie oznacza to jednak, że Twoje szanse na naukę są przekreślone. Nigdy nie jest za późno na zmiany. Wiem, że każdy przez lata zbiera doświadczenia w swój własny plecak. Ale skąd wiesz jak ciężki może być plecak 20 latki, która pokonała choroby, a jaki może być 40-latki która, musiała pochować swoje dziecko. Każdy, niezależnie od wieku, niesie swój własny plecak. Od Ciebie zależy, czy odłożysz go na chwilę i czy zajmiesz się swoim rozwojem. Czy wbrew swoim wymówkom, zajmiesz się nauka języka chociażby 10 minut dziennie.

Plecak

Wydaje się proste, “ale przy dzieciach to ja na nic nie mam czasu, a już o nauce mogę zapomnieć.” Ulubiona wymówka mam. A jednak na moich kursach pojawiają się dzielne mamy, na coaching on-line zgłaszają się mamy, które nie chcą dłużej wstydzić się przed swoimi dziećmi. Jedna z tych mam, Ania zgodziła się nawet udzielić wywiadu (kliknij tutaj), w którym przeczytasz, że nie zawsze jest łatwo. Jednak satysfakcja i emocje dają bardzo dużo radości. Kolejny wywiad, z kolejną mamą, która uczy się języka pojawi się za tydzień. Dalej będziesz używać dziecko jako swoją wymówkę? Pamiętam moje pozytywne zaskoczenie, kiedy w bibliotece zobaczyłam znajomą, z kilkumiesięcznym maleństwem w wózku. Miała spotkanie z „TAALMAATJE*”, obecność bobasa nie przeszkadzała jej w spotkaniu. Podjęła działanie i znalazła rozwiązanie. Może i Ty poszukaj swojego, jeśli dziecko jest Twoją wymówką. Bycie mamą oznacza bycie szczęśliwą. Radością i szczęściem powinnaś dzielić się z dzieckiem. Bądź przykładem i pokaż dziecku, że warto inwestować w siebie. Język obcy otwiera wiele drzwi.

Aby Cię nie męczyć za nadto, przejdę do ostatniej już wymówki, czyli: „NIE MAM PIENIĘDZY”. Jako osoba, która żyje z uczenia ludzi, często spotykam się z tego typu wymówkami. Oczywiście jestem w stanie zrozumieć, że wydanie większej kwoty na kurs czy coaching on-line, może być dla Ciebie nie lada problemem. Ale czy oby za wiedzę, w naszych czasach zawsze trzeba płacić? Jest mnóstwo stron gdzie można ćwiczyć gramatykę, filmiki na YOUTUBE z poprawną wymową, Facebook’owe FanPage, grupy wsparcia. Książki do nauki, słowniki możesz dostać za bezcen w sklepach z używanymi rzeczami. Wiedza jest wszędzie, na każdym kroku za free. Wystarczy podjąć działanie. Jeśli nie wiesz gdzie szukać dołącz do naszej grupy na Facebook’u Niderlandzki wizualnie- wsparcie dla kobiet. Poznasz tam nowych ludzi, dowiesz się ciekawych rzeczy o języku niderlandzkim, a także będziesz mogła brać udział w transmisjach LIVE, na których tłumacze trudniejsze zagadnienia. CAŁKOWICIE BEZPŁATNA wiedza w pigułce.

Masz jeszcze jakieś wymówki? Podziel się nimi w komentarzu, chętnie podejmę rozmowę.

Jesteś na naszej Facebook’owej grupie?

DOŁĄCZ do NAS NIDERLANDZKI WIZUALNIE- wsparcie dla kobiet. 

 

Advertenties

Geef een reactie

Vul je gegevens in of klik op een icoon om in te loggen.

WordPress.com logo

Je reageert onder je WordPress.com account. Log uit /  Bijwerken )

Google+ photo

Je reageert onder je Google+ account. Log uit /  Bijwerken )

Twitter-afbeelding

Je reageert onder je Twitter account. Log uit /  Bijwerken )

Facebook foto

Je reageert onder je Facebook account. Log uit /  Bijwerken )

Verbinden met %s