Jaki jest Twój CEL?

Jaki jest Twój CEL nauki języka obcego? Jak pozbyć się dźwięczącego w głowie „GŁĄBA” 😉

Czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym, po co zaczynasz naukę języka? W jakim celu wsiadasz w pociąg z napisem JĘZYK OBCY? Jak wygląda Twoja nauka? Czy jest to nieokiełznany chaos czy może masz wytyczone kroki, jakie podejmiesz i cele które chcesz zrealizować? Jak to jest u Ciebie? Czy zdarzało Ci się czasem zadać pytanie: „Ale po co ja się uczę języka obcego?”, a przy tym pojawiały się odpowiedzi typu: „Bo tak” lub „Bo chcę”. Tego typu odpowiedzi mogą wskazywać, że masz problem z określeniem swoich celów w nauce języka. Ten artykuł pomoże Ci w wyznaczeniu planu oraz w wyklarowaniu celu nauki języka obcego.

Skupiając się na celach uruchamiasz swój umysł, Twoje oczekiwania wzrastają, podobnie jak i poczucie mocy wewnętrznej. Kiedy wyznaczysz sobie cel jaki chcesz osiągnąć, poczujesz jak Twój organizm uwalnia energię niezbędną do nauki. Zaczynają się pojawiać nowe pomysły, a dzięki kreatywności zaczynasz szukać wszystkich możliwych sposobów do realizacji swoich celów. Determinacja i stanowczość powodują, że efektywność nauki wzrasta. Zaczynasz, korzystać ze wszystkich możliwych sposobów rozwoju języka obcego.

B.Tracy

Pracą naszego mózgu, często kierują pewnego rodzaju mechanizmy, które powstrzymują nas przed realizacją naszych celów. Naszym wrogiem numer jeden jest MECHANIZM PORAŻKI. Jest to naturalna tendencja do działania po najmniejszej linii oporu. Określenie celu, znacznie zmniejsza działanie tego mechanizmu. Dlatego podczas pierwszych prób pamiętaj o tym że każdy język , czy to nasz ojczysty czy obcy, dzielimy na język pisany i mówiony. Dodatkowo do umiejętności językowych zaliczamy również umiejętność słuchania i czytania ze zrozumieniem. Znając ten podział, łatwiej będzie Ci określić TWÓJ WŁASNY CEL. Powinien być to CEL JASNY, i KLAROWNY , taki , który będzie zgodny z Twoimi realiami, jak i z Twoimi innymi CELAMI. Np. Jeśli Twoim celem numer 1, jest praca i zarabianie pieniędzy, przez co pracujesz po 60 godzin tygodniowo, Twój cel językowy (np.opanowanie wszystkich działów na raz), nie może konkurować z Twoimi życiowymi celami. Zwyczajnie wchodzisz wtedy w konflikt z samą sobą, zaczynasz się złościć, co w konsekwencji prowadzi do zniechęcenia do nauki języka. W efekcie zamiast kolejnych zdań w języku obcym, budujesz mur odgradzający Cię od nauki.

Często zdarza się, że początkowo stawiamy poprzeczkę zbyt wysoko. Mechanizm porażki wraz ze STRACHEM PRZED ODRZUCENIEM sprawiają, że zniechęcamy się do dalszych działań. Docinki otoczenia, brak wsparcia innych, naśmiewanie się z nas prowadzi do zaniechania nauki tuż po starcie. Dlatego też, NIGDY NIE ZDRADZAJ swoich CELÓW osobom postronnym, osobom które Cię nie WSPIERAJĄ. Rezygnację z nauki tuż po starcie, można to łatwo zauważyć na kursach językowych, kiedy osoby, ze zbyt wygórowanymi wymaganiami do własnej osoby, rezygnują już po 3-4 lekcji. Nawet jeśli Tobie zdarzyła się taka sytuacja, nie przekreślaj całkowicie swoich planów językowych. Bowiem są to kolejne kroki do Twojego sukcesu językowego.

H.Ford

Określając CEL NAUKI, podnosisz poczucie własnej wartości, szacunku i dumy. Określając go realnie, na miarę swoich możliwości, dostajesz kontrolę nad procesami nauki. Poszukuj w sobie tego, co najlepsze, to co dziś lub wczoraj Ci się udało. Często wspominam o tym, jak ważnie jest zapisywanie swoich myśli. Dotyczy to również Twoich celów w nauce języka. Już w roku 1953 na Uniwersytecie w Yale (USA), przeprowadzono bardzo ciekawe badanie na studentach. Zapytano ich czy mają JASNO WYTYCZONE CELE, w badaniu stwierdzono, że zapisało je tylko 3% przepytanych osób, 13% miało je „w głowie”, przy czym reszta nie miała żadnych celów życiowych. Po latach okazało się, że TYLKO te osoby, czyli tylko 3% osób, które spisały swoje cele, zarabiały często dziesięciokrotnie więcej, niż osoby których cele błąkały się w natłoku innych myśli.

Skupiaj się na celach krótkoterminowych, jak i tych długoterminowych. Jeśli chcesz biegle mówić, zacznij od prostych zdań, za każdym razem dziękuj sobie za swoje postępy w nauce. Dla przykładu, postaw sobie za cel, naukę użycia spójników przez kolejny miesiąc. Ucz się, zapisuj sobie zdania, powtarzaj, akceptuj inność języka obcego. Następnym celem, może być dwutygodniowy plan, podczas którego podejmiesz próby używania zdań, których nauczyłaś się w zeszłym miesiącu. Przy realizacji założonych celów, przyda się pomoc osób które Cie wspierają w Twojej drodze językowej. Te małe kroczki zawiodą Cię na szczyt, gdzie będą już czekać cele długoterminowe.

Na koniec, abyś nie została z tym artykułem sama, mam dla Ciebie małe ćwiczenie, takie narzędzie które pomoże Ci określić TWÓJ CEL:
 • Znajdź dosłownie 1-2 minuty tylko dla siebie, bez zewnętrznych rozpraszaczy
 • Usiądź wygodnie
 • Przygotuj kartkę i coś do pisania
 • Zamknij oczy
 • Weź trzy głębokie wdechy i wydechy
 • Przez około minutę, lub pół wyobrażaj sobie swoje umiejętności językowe
  • to jak piszesz,
  • mówisz,
  • śpiewasz,
  • dostajesz nagrody za pisanie książki w języku obcym,
  • załatwiasz swoje sprawy u lekarza,
  • piszesz odwołanie do urzędu,
  • czy cokolwiek innego co akurat przyjdzie Ci do głowy,
 • W ciągu tej minuty skup całą swoją uwagę na JĘZYKU OBCYM
 • Po upływie czasu chwyć za długopis i ZAPISZ TRZY NAJWAŻNIEJSZE DLA CIEBIE CELE JĘZYKOWE. Te właśnie cele będą Ci towarzyszyć podczas Twojej nowej przygody językowej.
Spróbuj zacząć działać już dziś, z tym co masz, z miejsca w jakim jesteś. Żyjąc na emigracji nie potrzebujesz super pięknych podręczników, wiedza językowa jest wszędzie. Każde Twoje, nawet najdrobniejsze działanie, przybliża Cię do osiągnięcia sukcesu językowego!

POWODZENIA.

Tutaj znajdziesz artykuł o Tym jak zacząć z nauką.

Jesteś na naszej Facebook’owej grupie? DOŁĄCZ NIDERLANDZKI WIZUALNIE 

Advertenties

Geef een reactie

Vul je gegevens in of klik op een icoon om in te loggen.

WordPress.com logo

Je reageert onder je WordPress.com account. Log uit /  Bijwerken )

Google+ photo

Je reageert onder je Google+ account. Log uit /  Bijwerken )

Twitter-afbeelding

Je reageert onder je Twitter account. Log uit /  Bijwerken )

Facebook foto

Je reageert onder je Facebook account. Log uit /  Bijwerken )

Verbinden met %s